Klub Miłośników Fantastyki Arcanum w Dąbrowie Górniczej
Witamy wszystkich na Forum Klub Miłośników Fantastyki "Arcanum" w Dąbrowie Górniczej. Zarejestruj/Zaloguj się by mieć dostęp do wszystkich tematów naszego Forum.
Klub Miłośników Fantastyki Arcanum w Dąbrowie Górniczej
Witamy wszystkich na Forum Klub Miłośników Fantastyki "Arcanum" w Dąbrowie Górniczej. Zarejestruj/Zaloguj się by mieć dostęp do wszystkich tematów naszego Forum.
Klub Miłośników Fantastyki Arcanum w Dąbrowie Górniczej
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.


Witamy wszystkich na Forum Klub Miłośników Fantastyki Arcanum w Dąbrowie Górniczej. Zarejestruj/Zaloguj się by mieć dostęp do wszystkich tematów naszego Forum.
 
IndeksIndeks  Latest imagesLatest images  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

 

 D&D 5e

Go down 
2 posters
AutorWiadomość
Szin
"Wasz uniżony Sługa, Mili moi."
D&D 5e                 Stars1
Szin


Liczba postów : 29
Punkty Doświadczenia : 8817
Data Dołączenia : 28/04/2012
Wiek : 34
Skąd : Dąbrowa Górnicza

D&D 5e                 Empty
PisanieTemat: D&D 5e    D&D 5e                 EmptyCzw Lis 03, 2016 3:52 pm

D&D 5e                 Dnd_5e_logo2

Siemka!

Jak wiadomo, D&D 5e jest juz jakis czas na rynku, udalo sie juz komus zagrac w te edycje?

Jakie wrazenia? Ja po krotce postaram sie opisac moje wnioski.

Przejrzalem poki co podstawowe podreczniki i jestem pozytywnie zaskoczony. Na pierwszy rzut oka myslalem ze duzo sie nie zmienilo, ale po lekkim wglebieniu sie juz widac znaczne roznice - glownie mechaniczne - i z tego jestem bardzo zadowolony.

Cala kostkologia zostala znacznie uproszczona - w ogole wydaje mi sie, ze ta edycja jest duzo mniej "matematyczna". Bardzo podoba mi sie pomysl, gdzie rozwiazujemy test rzutem dwoma kostkami korzysc/niekorzysc i wybieramy wyzszy wynik jesli mielismy advantage, lub mniejszy, jesli DM przyznal disadvantage.

Na plus tez moge dodac opcje krytykow, gdzie nie musimy ich potwierdzac a kostki sie zwyczajnie dubluje.

Wg tabeli levelowania poszczegolnych klas mamy Ability Improvement, gdzie mamy do rozdania punkciki jak w 3.5 co 4 poziomy. Tutaj mozemy to zamienic na atut - gdyz jako takie zostaly usuniete z procesu levelowania.

Co do tworzenia postaci, zostalo dodanych pare usprawnien jak i ras rzadkich (do ktorych nota bene zalicza sie gnom, ale tez dragonborn). Praktycznie kazda klasa na 2/3 poziomie ma do wyboru sciezke, dzieki ktorej dostaje nowe skille. Sciezki te czasami diametralnie sie od siebie roznia - przykladem moze byc Fighter ze sciezka Eldritch Knight, ktory potrafi niezle wykrecac zaklecia bojowe. No i zadna rasa nie ma minusow do statystyk, z tym ze 20 to max jaki mozna osiagnac w poszczegolnym stacie.

Wg tabeli levelowania poszczegolnych klas mamy Ability Improvement, gdzie mamy do rozdania punkciki jak w 3.5 co 4 poziomy. Tutaj mozemy to zamienic na atut - gdyz jako takie zostaly usuniete z procesu levelowania. Calkiem fajna rzecz dla graczy, gdzie moga wybrac albo pare punktow wiecej, albo fajna zdolnosc.

Mam w planach niedlugo ruszyc kampanie Tyranny of Dragons, przekonwertowana na 2 graczy (Londyn bieda Sad ), ktora zaczyna sie na 1, a konczy przy 15 poziomie.

Jesli ktos nie ma dostepu, a chcialby poczytac podreczniki, to moge poratowac opcja w pdf.

Z checia uslysze zdania innych - ja chyba za bardzo sie podjaralem Very Happy
Powrót do góry Go down
Grefo
Dowódca Straży Twierdzy
Dowódca Straży Twierdzy
Grefo


Liczba postów : 43
Punkty Doświadczenia : 8809
Data Dołączenia : 28/04/2012
Skąd : Dąbrowa Górnicza

D&D 5e                 Empty
PisanieTemat: Re: D&D 5e    D&D 5e                 EmptyPią Lis 04, 2016 2:52 pm

W 5e gram już ponad rok i przyznaję, że bardzo mi się podoba. Żałuję że nie ma (i chyba raczej nie będzie) polskiego wydania. System, względem serii 3, został znacznie uproszczony i jest to bardzo duży plus. Podoba mi się wspomniane już rozwiązanie z korzyściami i niekorzyściami, proficienci bonus też spisuje się bardzo fajnie. Jestem wielkim entuzjastą wprowadzenia tła postaci. Daje to duże pole manewru i pozwala historię postaci przełożyć na mechanikę. Ogólnie zmiany są dobre.
Klasy postaci zostały znacznie bardziej zbalansowane, w stosunku do poprzednich edycji jedne mocno podciągnięto (mnich) inne osłabiono (czarodziej). Ścieżki rozwoju dla każdej klasy są ciekawe i a w sieci co jakiś czas pojawiają się nowe. Polecam stronę Wizardów gdzie na bieżąco zamieszczają oficjalne materiały.
Szkoda że jest tak mało magicznych przedmiotów i atutów (wiem że są one opcjonalne). Kompletnie skopali czary i przedmioty w tym sensie, że brak jest tabeli i rozpiski. Dużo lepiej i czytelniej wyglądało to w 3 części.
Powrót do góry Go down
Szin
"Wasz uniżony Sługa, Mili moi."
D&D 5e                 Stars1
Szin


Liczba postów : 29
Punkty Doświadczenia : 8817
Data Dołączenia : 28/04/2012
Wiek : 34
Skąd : Dąbrowa Górnicza

D&D 5e                 Empty
PisanieTemat: Re: D&D 5e    D&D 5e                 EmptyPią Lis 04, 2016 4:40 pm

Chodzi Ci o spis wszystkich spelli wg levelu i klasy? Mam taka rozpiske w pdfie, jesli Cie to zadowala. Niestety jest to tylko spis, bez zadnych opisow. Tak samo spis magicznych przedmiotow, ale to wciaz sam spis wg rzadkosci, bez opisow.

Tez czytalem, ze polskiej wersji nie bedzie. Przynajmniej oficjalnie, moze jakis fan sie skusi na tlumaczenie Smile
Powrót do góry Go down
Grefo
Dowódca Straży Twierdzy
Dowódca Straży Twierdzy
Grefo


Liczba postów : 43
Punkty Doświadczenia : 8809
Data Dołączenia : 28/04/2012
Skąd : Dąbrowa Górnicza

D&D 5e                 Empty
PisanieTemat: Re: D&D 5e    D&D 5e                 EmptyPią Lis 04, 2016 5:12 pm

Tak, o te tabelki chodzi. I o to, że przy spisie czarów nie ma podanej szkoły.
Mogę polecić jeszcze jedną stronkę gdzie takie tabelki są a oprócz nich kilka innych narzędzi - http://donjon.bin.sh/

Byłoby super jakby ktoś tłumaczenie zrobił Very Happy
Powrót do góry Go down
Sponsored content





D&D 5e                 Empty
PisanieTemat: Re: D&D 5e    D&D 5e                 Empty

Powrót do góry Go down
 
D&D 5e
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Klub Miłośników Fantastyki Arcanum w Dąbrowie Górniczej :: Dział RPG-
Skocz do: